Ja ej caur elli, tad turpini iet 


Savs bizness ir kā amerikāņu kalniņi - augšā, lejā, atkal augšā un atkal lejā...  Viszemākajos brīžos liekas, ka nekad vairs nebūs labi.  Kā ar to tikt galā? Par to, kā sākt, mēģināt, iet caur elli un beigt pielāgoties kārtējai korporatīvajai kultūrai savā pieredzē dalās Inga Daliba - personīgās zīmolvedības konsultante.


Kas ir Tavs bizness?  Pastāsti, lūdzu, par to.

Esmu divu uzņēmumu radītāja un vadītāja. Viens no tiem ir personāla atlases un konsultāciju uzņēmums “DarbaGuru”, kas palīdz darba devējiem atrast īstos nozaru speciālistus, vidējā līmeņa vadītājus, administratīvos un asistējošos darbiniekus. Otrs uzņēmums – personīgās zīmolvedības akadēmija “DarbaGuru Academy”. Akadēmijas misija ir palīdzēt uzņēmējiem, vadītājiem, karjeras veidotājiem, neatkarīgiem speciālistiem (frīlanceriem), lektoriem un publiskām personām sasniegt savā profesionālajā jomā vairāk. Meistarklases, individuālās sesijas vai in-house semināri ir vērsti uz personīgā zīmola izkopšanu, veidošanu stiprināšanu gan reālajā, gan interneta vidē.


Kas tevi pamudināja uzsākt savu biznesu? Kas bija "īstais brīdis", lai to darītu?

Viena no sajūtām, kas man dzīvē ļoti svarīga, ir brīvība, kas dod iespēju gan pieņemt patstāvīgi lēmumus un uzņemties atbildību, gan kļūdīties un mācīties no savām kļūdām, gan gūt panākumus un izbaudīt tos. Otrkārt, man patīk trakas idejas pārbaudīt praksē, vai tās strādās vai nē, un uzņēmējdarbība ir īstā vide tam.

Brīdis, kad sapratu, ka pienācis laiks virzīties tālāk un atstāt “silto vietiņu” starptautiskā uzņēmumā, kurā biju nostrādājusi gandrīz deviņus gadus, bija kolēģes nejauši izmests jautājums: “Tu jau šeit visu zini no A līdz Z. Kāpēc nesāc darboties pati uz savu roku?” Aizdomājos, tiešām – kāpēc lai neradu kaut ko savu? Tieši tajā pašā laikā tiku headhunting-ota uz kādu citu uzņēmumu, pat izturēju atlases kārtas un tad, kad saņēmu pozitīvu atbildi ar gana labu finansiālo piedāvājumu, sapratu, ka vienkārši vairs nespēju strādāt kādam vai censties pielāgoties kārtējai korporatīvajai kultūrai.


Kas bija vislielākais izaicinājums ceļā uz panākumiem biznesā?

Sākt visu no nulles un atskārst skaudro realitāti, ka tas kas darbojas vienā uzņēmumā, nedarbosies citā. Mainās viss – cita vide, citi cilvēki tev apkārt, mainās kontaktu loks un arī tas, kā tevi sāk uztvert. Nāk atziņa – ja reiz esi sākusi cīņu par vietu tirgū un nozarē, tad atpakaļ ceļa vairs nav.

No kurienes smēlies iedvesmu? Kas tevi atbalstīja ceļā uz savu biznesu?

Ļoti daudz lasīju, pētīju, pēc iespējas centos apmeklēt pasākumus, kur pulcējās Latvijas uzņēmēji un varēja iepazīt viņu stāstus.

Noteikti liels atbalsts bija un ir no vīra puses, kas pieņēmis faktu, ka manis var nebūt mājās jau no 5:30, kad dodos uz Business Network International agrajām uzņēmēju kluba brokastīm un vēlos vakaros, kad esmu kādā citā tīklošanas pasākumā vai pati vadu kādu semināru, vai arī brīvdienās pazūdu uz vairākām stundām datorā.

Kas tev vislabāk patīk Tavā patreizējā dzīves veidā?

Esmu pati savas dzīves noteicēja.

Ar kādu projektu, sava biznesa daļu visvairāk lepojies?

Ar DarbaGuru esmu atradusi nozares nišu, kas ir unikāla un var sniegt uzņēmuma klientiem efektīvus un mūsdienīgus risinājumus personāla piesaistē. Esmu sarakstījusi un ar apgāda “Mansards” atbalstu izdevusi grāmatu “Personāla atlases mārketings: kā rekrutēt veiksmīgāk”, kurā stāstu par sociālo tīklu, tīklošanas un personīgā zīmola izmantošanu rekrutiera darbā. Izjūtu lielu gandarījumu, kad saņemu atsauksmes, ka šī grāmata kalpo par rokasgrāmatu personāla speciālistu ikdienas darbā. Vēl lepojos, ka esmu sapratusi un noformulējusi savu profesionālo misiju palīdzēt Latvijas uzņēmīgajiem cilvēkiem veidot savu personīgo zīmolu un ar lepnumu no prezentēt sabiedrībai.


Ko tu darītu savādāk, ja būtu iespēja darīt visu vēlreiz?

Tas ir āķīgs jautājums, jo patiesībā, lai kā arī gribētos, tā pa īstam mēs nespējām mācīties no citu kļūdām, jāpieļauj savējās un jāgūst mācība. Sākot uzņēmējdarbību esmu kāpusi uz vairākiem grābekļiem, kas diezgan sāpīgi bliezuši pa pieri, sākot no finanšu plūsmas plānošanas, beidzot ar īsto cilvēku piesaisti.


Kādu padomu Tu dotu cilvēkam, kas uzsāk savu biznesu?

Nebaidīties sākt un nedomā apstāties grūtību priekšā. Man patīk Vinstona Čerčila teiciens par grūtībām: “Ja Tu ej caur elli, tad turpini iet”.

Otrs, ko vienmēr paturu prātā, ka ne vienmēr ir jāiziet uz kompromisu ar apstākļiem, kas spiež rīkoties citādi nekā esi iecerējis. Te atkal teiciens no Aivana Maisnera grāmatas: “Once you decide to be great - good is no longer option”.