Septiņas reizes nomēri un tikai tad nogriez 


Vēlme pēc pārmaiņām un personīgās izaugsmes ir labs iemesls pievērsties savam biznesam, veidot savu stāstu un sasniegt savus mērķus. Lai arī pārmaiņas nāk ar bailēm un šaubām par izdošanos, ir noteikti vērts mēģināt un darīt, jo tikai darot vari atrast savu ceļu, piepildīt savus sapņus. Ir būtiski paļauties uz pieredzējušu profesionāļu un praktiķu padomiem. Ceļš uz savu biznesu nes jaunu pieredzi un jaunas zināšanas. Meklē un tu atradīsi, klauvē un tev taps atvērts! Apmācību uzņēmuma "PAC Agenda" vadītāja Sarmīte Tīse dalās ar savu stāstu.


KAS IR TAVS BIZNESS? PASTĀSTI, LŪDZU, PAR TO!

Esmu uzņēmuma, kas nodarbojas ar apmācību organizēšanu, SIA “PAC Agenda” un Personāla apmācību centra “Agenda” vadītāja. Mūsu apmācību centrs sniedz zināšanas, kas palīdz ietaupīt uzņēmumu vadītājiem un viņu darbiniekiem laiku un nervus – palīdzam ātrāk rast risinājumus un sasniegt mērķus. Mēs organizējam apmācības, kas palīdz dažādu līmeņu vadītājiem un viņu darbiniekiem tikt galā ar dažādiem personāla vadības jautājumiem, apzināties un risināt juridiskos riskus, pieņemt pareizus un savlaicīgus lēmumus un strādāt rezultatīvāk.


KAS TEVI PAMUDINĀJA UZSĀKT SAVU BIZNESU? KAS BIJA "ĪSTAIS BRĪDIS", LAI TO DARĪTU?

Savu biznesu uzsākt pamudināja vēlme pēc pārmaiņām un izaugsmes. Tāds “īstais brīdis”, manuprāt, var nepienākt nekad, ja tiek speciāli gaidīts. “Īstais brīdis” ir tad, kad esi gatava pārmaiņām. Otra lieta – es praktiski nevienu savu dzīves brīdi neesmu pārstājusi mācīties. Atkarībā no katra konkrētā dzīves brīža vajadzībām, mainījās tikai mācību tēmas. Ierosme radās pati no sevis: secināju, ka mācīties no profesionāļiem un praktiķiem ir lētāk un ātrāk, nekā apgūt visu pašam un/vai mācīties no savām kļūdām. Svarīgi ir tikai šos praktiķus atrast. Tā pamazām “apaugu” ar kontaktiem, izpratni par to, kas veido apmācību kvalitāti, un izveidoju savu uzņēmumu.


KAS BIJA VISLIELĀKAIS IZAICINĀJUMS CEĻĀ UZ PANĀKUMIEM BIZNESĀ?

Viena mana paziņa reiz teica šādi: “Visi tagad ņemas ar tiem izaicinājumiem. Strādāt vajag, nevis cīnīties ar izaicinājumiem.” Viedi vārdi :) Ja nopietni, lielākais izaicinājums (un ne tikai sākumā) bija pārvarēt savu nedrošību, šaubas un bailes uzsākt ko jaunu.


NO KURIENES SMĒLIES IEDVESMU? KAS TEVI ATBALSTĪJA CEĻĀ UZ SAVU BIZNESU?

Vislielākais paldies man jāsaka savam bijušajam priekšniekam un kolēģim, kurš mani iedrošināja, atbalstīja un vajadzības gadījumā atbalsta vēl šobrīd. Šāds atbalsts ir ļoti, ļoti svarīgs. It īpaši sākumā, kad gandrīz visiem apkārtējiem ir savs viedoklis par to, ko grasāties darīt, bet pilnīgi visiem šis viedoklis ir atbilstošs pašu sasniegtajam – cilvēks, kurš visu mūžu ir strādājis algotu darbu, diez vai jums teiks, ka darāt pareizi, atsakoties no stabilitātes un prognozējamiem ienākumiem. Tāpēc vienmēr ir skaidri jāsaprot atšķirība starp viedokli un padomu. Kāda ir šī atšķirība? Ikvienam cilvēkam ir savs viedoklis. Savukārt padoms ir informācija, kuru sniedz kāds, kurš pats ir sapratis, izdarījis un sasniedzis to, ko arī jūs gribētu saprast, paveikt un sasniegt. Tāpēc vienmēr ieklausieties tikai tajos cilvēkos, kuri savā dzīvē reāli dara vai ir darījuši to, par ko viņi stāsta un ko māca citiem. Vai Jūs uzticētos kuslam aerobikas trenerim vai vienmēr nervozam psihologam? Tad tieši tāpat var apšaubīt to padomus, kuri paši nav reāli darījuši un sasnieguši to, par ko runā. 


KAS TEV VISLABĀK PATĪK TAVĀ PAŠREIZĒJĀ DZĪVES VEIDĀ?

Dinamika. Biznesā tu vienkārši nevari stāvēt uz vietas, jo tas nozīmē, ka tu ej atpakaļ. Ir, protams, arī vienveidīgi rutīnas darbi, bet paralēli tiem ir vienmēr jābūt kustībā, jādomā jauni, neikdienišķi risinājumi, jāmācās jaunas lietas.


AR KĀDU PROJEKTU, SAVA BIZNESA DAĻU VISVAIRĀK LEPOJIES?

Tādas atsevišķas daļas, projekta laikam gan nav. Bizness viss ir veselums, kurā atsevišķas daļas papildina viena otru un veido kopējo bildi.


KO TU DARĪTU SAVĀDĀK, JA BŪTU IESPĒJA DARĪT VISU VĒLREIZ?

Mazāk uztrauktos un baidītos :) Tas arī viss. Izpratne par to, ko un kā labāk darīt, nāk ar laiku, ar pieredzi, ar zināšanām. Un pilnīga taisnība ir tiem, kas saka, ka zināšanas atnāk tad, kad pats cilvēks ir tām gatavs. Varu to apstiprināt arī no savas pieredzes. Jo, kamēr pati neesi gatava saņemt zināšanas, pasaules visgudrākie prāti var tev dot vislabākos padomus, stāstīt visgudrākās lietas, bet līdz izpratnei un pielietošanai tās tāpat nenonāks.


KĀDU PADOMU TU DOTU CILVĒKAM, KAS UZSĀK SAVU BIZNESU?

Septiņas reizes nomēri un tikai tad nogriez! Tas ietaupīs daudz laika, līdzekļu un nervu. Jebkura darba sākumā plānot, pētīt, konsultēties, domāt un tikai tad darīt, nevis izdarīt nepareizi un pēc tam visu labot.