Atmet šīs lietas un kļūsti par līderu līderi

(Otrā daļa)

Atsaucot atmiņā padomu sērijas pirmo daļu, ceram, ka esi jau paguvusi ne vien apdomāt, bet arī ieviest kādas praktiskas izmaiņas ceļā uz izcilas līderības praksi. Kā mēdz teikt- Romu neuzbūvēja vienā dienā, tāpēc nemet plinti krūmos, ja visu neizdodas realizēt uzreiz.

Turpinājumā nākošie desmit pirmajā acumirklī pašsaprotami padomi, kurus ievērojot, ne vien jutīsies daudz labāk par savām līderes spējām, bet arī varēsi novērot pozitīvas izmaiņas kolektīvā.


1. Nost ar neieklausīšanos un ignoranci

Tā vietā, lai ierasti viszinošā tonī izteiktos par lietām, veiksmīgas līderes ir iemācījušās vispirms aktīvi klausīties un iedziļināties kāda paustajā. Izrādās- klausīšanās un sadzirdēšana vienmēr nenotiek vienlaikus un nav pašsaprotamas iemaņas. Tev būs sev ik uz soļa jāatgādina, ka vislabākās idejas rodas tā sauktajā kolektīvajā prātā, nevis tikai Tavā galvā. Šo jau mūsu senči bija sapratuši, mantojumā atstājot atziņu- divas galvas vienmēr gudrākas kā viena.


2. Nē cilvēku aprunāšanai

Duncis kāda mugurā nav žanrs, kas iederētos veiksmīgas līderes repertuārā. Vienlaikus, ja esi tik drosmīga riskēt - atceries, ka Tu pati kļūsi par staigājošu mērķi kādam citam. Iespējams, no Tavas muguras jau kādu brīdi vīd dunča spals, ko neesi vēl pamanījusi.


Lai vai kā - ja Tev ir pieticis drosmes tiktāl, un esi veiksmīgi nonākusi vadītājas postenī- Tev pilnīgi noteikti pietiks drosmes savā praksē ieviest caurspīdīguma un godīguma politiku. Atklāta un diplomātiska izrunāšanās aiztaupīs daudz nervu un enerģijas, ko varēsi veltīt patīkamākām lietām.


Ērtāk ir noklusēt, atlikt, iet uz kompromisu, bet dienas beigās atzīsim pašas sev - godīga atgriezeniskā saite nes daudz vairāk laba, turklāt abās pusēs.


3. Nost ar sava ego glaimošanu

Laba līdere ir pašpietiekama un pieticīga vienlaikus. Tas nozīmē- viņa nealkst pēc komplimentiem, slavināšanas, dāvanām vai kādām citām privilēģijām. Gluži pretēji -  viņas ego glaimošana viņai liek justies neērti, jo viņa tāpat kā pārējie apzinās, ka ir nepilnīga, ar saviem trūkumiem, un priekšā vēl garš ceļš tālākai izaugsmei.

Ja neesi pārliecināta, ka šis Tev ir pa spēkam (jo kurai gan nepatīk atzinība), pārcilā prātā savas nedrošības un iespējamos iemeslus, kas Tev liek gribēt uzmanību, sava nozīmīguma apliecināšanu. Šī var izrādīties Tava Pandoras lāde, ko atverot, sekos padziļināta sevis iepazīšana, darbs ar sevi un savu jauno es.


4. Nē meliem un blefošanai

Veiksmīgām līderēm nav jāmelo, jo viens no viņu slēptajiem talantiem ir māksla būt godīgai un teikt taisnību. Viņas zina, ka “meliem īsas kājas” nav bērnības bubulis, bet dzīva patiesība- visi meli kādreiz nāk gaismā, un sekas tam var būt graujošas. 

Ja esi piedzīvojusi vai dzirdējusi par vadītājām, kas māk acīs skatoties pārliecinoši stāstīt nepatiesas lietas - Tu jau nojaut, cik daudz cieņas telpā ir (vai precīzāk - nav) pret šādu vadītāju.

Veiksmīga līdere izvēlēsies patiesību. Arī tad, ja tas nozīmēs publiski atzīt savu kļūdu, uzņemties par to atbildību vai runāt par saviem trūkumiem.


5. Nē lietām, kam Tu netici

Šis punkts neaicina palikt aprobežotai savās zināšanās, pieņēmumos par pasauli un procesiem tajā. Vienmēr saglabā atvērtu un zinātkāru prātu. Šoreiz stāsts par līderības jēgu, kas zūd, ja neesi pārliecināta un netici tam, kāpēc Tu to vispār dari. Veiksmīgas līderes no pārējām atšķir fakts, ka viņas veltīs sevi lietām, mērķiem, cilvēkiem arī tad, ja nebūs pārliecinātas par veiksmīgu iznākumu.  


Atceries- nedzenies pēc tā, kam pati netici. Būs neiespējami saglabāt motivāciju un būt veiksmīgai līderei, ejot pret savām vērtībām, pārliecību un mērķiem.


6. Nost ar nenoteiktību

Definē, ko Tu pārstāvi, par ko iestājies. Visas veiksmīgas līderes pārstāv kaut ko jeb iestājas par kaut ko. Viņas rada kustības, cilvēku kopienas, kas vienotas idejas vārdā apvienojas un darbojas kopā arī ārpus biroja sienām. Tās var būt lielas lietas, procesi vai ikdienas vērtības, piemēram, savstarpēja cieņa, pozitīvs vadības stils vai princips, ka nevienam nelūgsi darīt kaut ko, ko pati nebūtu gatava paveikt.


Iedomājies, ja, piemēram, sociālo mediju zvaigznes katra skaidri iestātos par savu lietu - cik daudz potenciālas līderības, jaunu kustību un pozitīvu izmaiņu mēs piedzīvotu.


7.  Nē necieņai

Lielīga plātīšanās, nicīgi izteikumi vai noniecināšana ir tikai daļa no arsenāla, kas praksē demonstrē necienīgu attieksmi. Veiksmīga līdere zina, ka tā būtu kā izkapts plaukstošai un zeļošai uzņēmuma kultūrai. Pārfrāzējot sen zināmo zelta likumu - cieni citus vispirms, un viņi Tevi cienīs.


8. Nost ar paverdzināšanu

Kura gan nav sastapusies ar vadītāju (varbūt Tu pati šobrīd), kas no komandas sagaida garas darba stundas. Vēl vairāk- vadība, kas mēdz izsūtīt darba e-pastus vēlās vakara stundās, lai redzētu, kurš un cik ātri spēs atbildēt. Ja pati esi to piedzīvojusi, labi atceries savas sajūtas.


Veiksmīga līdere tic darba un privātās dzīves līdzsvaram, jo ko gan ilgtermiņā var paveikt ar grupu izdegušu profesionāļu. Viņas ne vien atbalsta, bet arī iniciē un ievieš aktivitātes, kas ļauj darbiniekiem atpūsties, atjaunoties, pārslēgt uzmanību.


Atceries, Tu vēlies redzēt savus cilvēkus pavadām laiku ar savējiem, ceļojot, darot to, kas viņiem patīk, lai darbs viņiem ir vieta, kur ik dienu atgriezties ar prieku. Šis attiecināms arī uz Tevi pašu - ja nosēdināsi savas baterijas, Tev nebūs ko dot. Atgriešanās ierindā vienmēr prasa daudz vairāk pūļu un laika kā veselīga līdzsvara ievērošana ikdienā.


9. Nē sodiem par slimošanu vai ģimenes dibināšanu

Lai cik neticami tas izklausītos- šādas lietas joprojām notiek. Cerams, ne Tavā kolektīvā. Skaidrs, ka slimošanas, kāzu vai citu personīgu iemeslu dēļ, darbiniekam noder no darba brīvas dienas. Nereti vadībai nākas grūti to pieņemt, saprast un atbalstīt, kā rezultātā darbinieku nomaina uz tādu, kas ieradīsies darbā arī slims vai dienās, kad pasaulē nāk viņa bērns.


Kā Tu jau nojaut, veiksmīgai līderei šāda prakse nav tuva un pieņemama. Viņa ne vien iestāsies un pārliecināsies, ka komandas biedrs šīs dienas paņem brīvas, bet ļoti ticams- arī pārsteigs ar augļu grozu ātrākai atlabšanai vai baloniem jaundzimušo nodaļā.


10. Nost ar paviršību pret individuālajiem mērķiem

Veiksmīgas līderes iemanījušās ikviena komandas biedra personīgos mērķus sasaistīt ar viņa darāmo darbu. Šādi ikvienam darba procesā rodas iespēja izsvītrot sasniegtās lietas ceļā uz katra paša personīgajiem mērķiem un tālāku attīstību.

Individuālo mērķu apzināšana un ievērošana ir veids kā darbinieku motivēt un iedvesmot dot no sevis labāko. Ikvienam paveras reāla iespēja caur ierasto ikdienas darbu kļūt par labāku sevis versiju. Tā rezultātā aug arī cieņa pret Tevi kā līderi, kas ļauj šo procesu piedzīvot.Noslēdzot padomu sērijas otro daļu - ieklausies cilvēkos, neaprunā un nemelo. Esi pašpietiekami pieticīga, cieni savus cilvēkus, viņu laiku un personīgos mērķus. Iestājies par to, kam tici, un pavisam drīz Tu pamanīsi izmaiņas, kas ļaus paveikt lielas lietas!


Vai vēlies uzzināt vairāk? Dodies uz raksta trešo daļu spiežot šeit.

* Raksta gatavošanā izmantoti Medium materiāli.