Atmet šīs lietas un kļūsti par līderu līderi

(Trešā daļa)

Noslēdzot šo līderības padomu sēriju, aicinām Tevi uz īstu pavasara revīziju ne vien sava darba galda atvilktnēs vai rokassomā, bet arī savos vadītājas ieradumos. Ja atpazīsti kādas no šīm (kopā 28) lietām - esi droša, tās Tev vairs nevajadzēs, jo pienācis laiks pozitīvām pārmaiņām.

Uzticies citu veiksmīgu vadītāju pārbaudītajam, un pavisam drīz varēsi apgalvot, ka esi paveikusi teju visu, lai būtu labākā no labākajām.1. Nē raizēm par padotajiem, kas veido savu biznesu

Nereti komandas jaudīgākie cilvēki pieņem lēmumu iet savu ceļu un veidot pašiem savu uzņēmumu. Ir ļoti iespējams, ka viņi kļūs par Taviem sīvākajiem konkurentiem. Šo procesu Tev neapturēt.


Vienlaikus - tas nav pasaules gals. Tas nav sliktākais scenārijs,ja Tavi tuvākie konkurenti ir Tevis apmācīti, Tev labi zināmi cilvēki. Turklāt - visu cieņu, ja Tavā vadībā cilvēki ir izauguši līdz sava biznesa uzsākšanai. Šis ir labākais kompliments Tavām līderes un kouča iemaņām. Viss pārējais ir stratēģijas un taktikas jautājums.


2. Nost ar laika neveltīšanu komandai

Atceries - Tavs kā vadītājas spēcīgākais ierocis un mūris ir Tava komanda. Cik daudz laika viņiem veltīsi, tik labā formā tā būs. Komandas vadīšana nav iedomājama bez laika, ko veltīsi šim procesam. Palīdzi, dod padomus, vadi, palabo, ja nepieciešams, un piedalies problēmu risināšanā.


Novērojums un secinājums, ko ņem vērā - līderes, kas regulāri ir pārāk aizņemtas un nav komandai sasniedzamas, diemžēl nav uz ilgu.

Pavadot laiku ar saviem cilvēkiem, Tev ir labāka iespēja sajust komandā valdošo noskaņu, un, iespējams, arī pamanīt un novērtēt vēsmas, kas Tev ļaus būt soli priekšā ar savām tālākajām iniciatīvām un lēmumiem.


3.  Nē apsēstībai ar pulksteni un darba laiku

Ja turpinām par laiku - lai cik labi būtu Tavi nodomi, mata skaldīšana par darbam veltīto laiku Tavā komandā raisīs vairāk negāciju kā motivācijas. Turklāt šādi jūs visi nelietderīgi tērēsiet savus resursus, paradoksālā kārtā - tai skaitā arī laiku. Veiksmīgu līderību drīzāk raksturo fokuss uz sasniedzamo rezultātu, nevis laika pieskatīšanu.


Darbs ir tikai daļa no dzīves, ko dzīvojam. Ir neparedzētas lietas - sastrēgumi, bērnu niķi pirms dārziņa, sadzīviski negadījumi vai vienkārši aizgulēšanās.  Tāpat arī iepriekš ieplānojamās lietas, kas prasa laiku - ārstu vizītes, auto apkope, izlaidumi, citi godi utml. Ja esi atlasījusi atbildīgu komandu, kam uzticies - nokavējot darbadienas sākumu vai paņemot kādas dienas brīvas, darbs neapstāsies. Tavi kolēģi novērtēs Tavu saprotošo attieksmi un nereti piedos arī Tev vairāk. Iespēju robežās esi atvērta arī darba laika dažādošanas iespējām tiem, kam kādu iemeslu dēļ tas varētu noderēt.


4. Nē atgriezeniskās saites ierobežošanai

Jebkurai vadītājai atgriezeniskās saites jeb novērtējuma, komentāru (īpaši, ja negatīvu) uzklausīšana var būt gana liels personisks izaicinājums. Vienlaikus, ja vēlies būt veiksmīga līdere, Tev jāpatur prātā, ka atgriezeniskā saite ir ļoti būtisks priekšnosacījums un iniciators tālākai izaugsmei un attīstībai.


Vēl vairāk - veiksmīgas vadītājas labprāt praktizē arī tā saukto 360° novērtēšanas procesu, kad viedokli par vērtējamās personas kompetencēm, atbildot uz konkrētiem jautājumiem, sniedz visas iesaistītās puses - vadītājs, padotie, kolēģi un klienti.


Tā vietā, lai izvairītos no vērtēšanas vai ierobežotu atgriezenisko saiti pavisam - mācies uzklausīt, pieņemt un analīzēt arī skarbāku patiesību, neglaimojošus viedokļus.


5. Nē lēmumu pieņemšanas ierobežošanai

Lai kā mums gribētos domāt, ka īstu līderi raksturo fakts, ka visos gadījumos viņai ir pēdējais vārds, un visi lēmumi ir viņas ziņā - tas nav tiesa. Veiksmīga līderība ir par procesu un attiecīgi arī lēmumu pieņemšanas deleģēšanu (piemēram, vadītāja prombūtnē).Ja nevari uzticēt lēmumu pieņemšanu saviem cilvēkiem, tas ir nepārprotams signāls gan Tev, gan komandai, ka neuzticies viņiem kopumā.  Ja neesi droša - vienmēr vari sākt ar mazāk atbildīgiem lēmumiem, atbildību liekot klāt pamazām. 


Katrā ziņā - Tavai komandai jārod sajūta, ka ne vien vari, bet arī praksē izvēlies viņiem uzticēt svarīgas lietas. Plus tā būs neticami laba sajūta Tev pašai redzēt, ka Tavi cilvēki var lieliski tikt ar lēmumu pieņemšanu, un attiecīgi paši augt par potenciāliem līderiem, kamēr Tu iegūsti mazliet vairāk laika un brīvākas rokas stratēģiskajām lietām, piemēram.


6. Nost ar “izvadīšanas” plānu tiem, kas izvēlējušies komandu pamest

Cik dažādu uzņēmumu, tik dažādu personālvadības risinājumu situācijās, kad darbinieks viena vai otra iemesla dēļ nolēmis pamest komandu. Scenārijs “piecelies un ej, Tavs dators jau ir nobloķēts”, iespējams, ir viens no skarbākajiem, ko nācies dzirdēt. Šādā gadījumā Tev kā līderei būtu jāuzņemas atbildība un jāspēj pašai atbildēt - kā nākas, ka situācija ir tiktāl eskalējusies.


Ikdienā veiksmīgas līderes savā prātā nezīmē ainiņas, kā publiski un pazemojot “izvadīt” tos, kas nolēmuši izstāties. Komandā nav baiļu vai nedrošības par to, kas un kā notiks, ja izdomāšu atvadīties.

Pat tad, kad kāds no komandas pauž savu atšķirīgu viedokli un nepārprotamu vēlmi doties prom, veiksmīga vadītāja nesteidzas emociju iespaidā cilvēku izmest pa durvīm.


Dod laiku pabeigt iesākto, nodot lietas un uzaicini, piemēram, pusdienās, lai atzīmētu un pateiktu paldies par līdz šim paveikto. Atvadām no Tavas komandas nebūtu jābūt kaunpilnai vai pazemojošai pieredzei.


7.  Nē apsēstībai ar nodevību

Ir tikai dabiski, ka dažādu motīvu vadīt, cilvēki laika gaitā pametīs Tevis vadīto komandu. Velti laiku, lai saprastu iemeslus. Ļoti iespējams, īstais iemesls esi Tu un Tavs vadības stils. Pat ja tā, nebāz galvu smiltīs- uzņemies atbildību. Mācies no kļūdām un vienlaikus paturi prātā, ka par izcilu līderi nepiedzimst, bet par tādu kļūst.


8. Nost ar lielākas bildes neredzēšanu

Tas varētu izklausīties mazliet neierasti vai dīvaini, bet veiksmīgas līderes savā dienaskārtībā ik pa laikam paredz laiku paskatīties uz savu dzīvi mazliet plašāk - it kā atrodoties uz nāves gultas. Šādi ir vieglāk iztēloties un apjaust, kāda piemiņa, paveiktie darbi, cilvēki paliks pēc Tevis. No šādas perspektīvas paraugoties, Tev pašai acumirklī diezgan skaidri izkristalizēsies, no kā jāatbrīvojas, lai Tu būtu vēl veiksmīgāka līdere.


***


Apkopojot visu iepriekšminēto - lai Tevi nebaida pašas izaudzināta konkurence, 360 grādu vērtēšana, izmaiņas komandas sastāvā vai svarīgu lēmumu uzticēšana komandai. Uzticies saviem cilvēkiem, un viņi Tevi nepievils arī tad, ja atbalstīsi nestandarta darba laiku. Visbeidzot - vienmēr paturi prātā, ko vēlies atstāt aiz sevis.


Ja Tu esi līdzcietīga, pateicīga par cilvēkiem sev apkārt, sev dotām iespējām un sirdī nes vēlēšanos šo pasauli kādu dienu atstāt labāku kā tajā ieradies- Tu jau dodies veiksmīgas un ilgtspējīgas līderības prakses virzienā. Lai Tev izdodas atrast savu ceļu un piedzīvot daudz vērtīgu atklāsmju to ejot!